Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Ośrodek Pomocy Społecznej w Chojnie

Przemoc domowa

Przemoc w rodzinie

 

Przemoc w rodzinie jest wieloczynnikowa. To nie tylko siniaki pod oczami, ale i inne formy zadawania bólu. Samym ofiarom przemocy, które niejednokrotnie podlegają różnym mechanizmom manipulacji, ciężko czasami obiektywnie ocenić, czy zachowania sprawcy stanowią już oznakę przemocy domowej.

 Niektóre formy przemocy są po prostu trudne do uchwycenia gołym okiem i do zdefiniowania w społeczeństwie, w którym pokutuje jeszcze wiele stereotypów np. na temat akceptowalnych zachowań mężczyzny po alkoholu lub patriarchalnych uwarunkowań (np. „mężczyzna trzyma kasę w domu”, „to normalne, że jest agresywny po alkoholu” itp.). 

 Przemoc domowa to też różne rodzaje przemocy psychicznej: wymuszanie posłuszeństwa, wyśmiewanie, wyzwiska, obelgi, upokarzanie, poniżanie, grożenie itd. 

Ofiary bardzo często usprawiedliwiają sprawców przemocy, jeśli są z nimi w związku emocjonalnym. Działają tu rozmaite mechanizmy obronne, które w praktyce często przekładają się na:

  • wypieranie problemu;

  • ignorowanie sygnałów świadczących o przemocy;

  • postrzeganie świata w kategoriach „czarno - białych”;

  • ucieczkę w fantazje lub używki;

  • przypadkowe kontakty seksualne;

  • powielanie wzorca „ofiara - sprawca” w kolejnych relacjach.

 

Zgodnie z art. 207 § 1 kodeksu karnego, przemoc domowa jest przestępstwem.

§ 1. Kto znęca się fizycznie lub psychicznie nad osobą najbliższą lub nad inną osobą pozostającą w stałym lub przemijającym stosunku zależności od sprawcy albo nad małoletnim lub osobą nieporadną ze względu na jej stan psychiczny lub fizyczny, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.” 

 

  Sytuacja dziecka będącego świadkiem przemocy

 

Jestem z nim dla dobra dziecka”. 

Kobiety często trwają u boku przemocowego partnera, bo myślą, że rozbita rodzina oznacza dla dziecka gorszą sytuację, niż trwanie w toksycznym związku, w którym dziecko jest świadkiem przemocy. Dla dobra dziecka trzeba zadbać o dom bez aktów przemocy. 

 

Dla dzieci jest dobry”. 

Jeżeli sprawca krzywdzi matkę, to nie dba on o dobro dzieci. Matki, które są ofiarami przemocy domowej, nie chcą „zabierać” dzieciom ojca. Praktyka terapeutyczna i liczne badania pokazują jednak, że konsekwencje życia w przemocowej rodzinie są dla dziecka dużo poważniejsze, niż życie w niepełnej rodzinie np. u boku tylko matki czy tylko ojca. 

 

Pochodzę z rozbitej rodziny, nie chcę tego samego dla mojego dziecka”. 

Poczucie winy matek oraz ich własne historie z rodziny generacyjnej sprawiają, że nie reagują na przemocowe zachowania partnerów. Dla pozornego „dobra dziecka” pozwalają traktować się w poniżający i upokarzający sposób. Tym samym powielają często historię toksycznych relacji z rodzin generacyjnych.

 

Niebieska karta” służy dobru dziecka, a dla jego dobra warto poprosić o pomoc

w szkole, u lekarza, na policji lub w Ośrodku Pomocy Społecznej.

 

Gdy dziecko jest ofiarą przemocy

 

Dziecko krzywdzone od małego myśli, że to normalne, że tak wygląda życie w rodzinie i tak reaguje się w sytuacjach konfliktowych. 

 Co dla dziecka może oznaczać przemoc w rodzinnym domu:

  •  silny stres;

  • zaburzone poczucie bezpieczeństwa, będące jedną z fundamentalnych potrzeb rozwojowych dziecka;

  • zaburzone relacje emocjonalne z rówieśnikami;

  • koszmary senne, problemy ze snem;

  • zaburzony rozwój moralny;

  • problemy w nauce, trudności w koncentracji uwagi na lekcjach;

  • apatię;

  • zachowania agresywne wobec rówieśników;

  • niskie poczucie własnej wartości;

  • choroby psychosomatyczne (np. zaburzenia odżywiania, moczenie nocne, bóle głowy, żołądka);

 

Apelujemy: jeśli podejrzewasz, że jakieś dziecko może być świadkiem lub ofiarą przemocy domowej, poinformuj o tym odpowiednie instytucje, takie jak: szkoła, policja, Ośrodek Pomocy Społecznej, lub zadzwoń na „Niebieską Linię”: 800 120 002.

 

 Świadek przemocy

 

13 lipca 2017 roku weszła w życie nowelizacja ustawy Kodeksu Karnego,  nakładająca prawny obowiązek zawiadomienia o przestępstwie organów ścigania:

Art. 240. Kto nie zawiadamia niezwłocznie organu powołanego do ścigania przestępstw, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. 

 

Jesteś świadkiem przemocy u sąsiada, krewnych?

To Twoja odpowiedzialność!
Nie pozostawaj bierny!

Reaguj!

  • Nie ma znaczenia, czy to było raz, czy powtarza się systematycznie.
  • Nieważne, czy to było pod wpływem alkoholu, czy na trzeźwo.
  • Nie pytamy, czy są momenty, gdy zachowuje się w porządku.

 

Pomagamy zawsze i w każdej sytuacji, gdy PRZEMOC staje się faktem.

Pomoc ofiarom przemocy domowej w Polsce jest całodobowa i bezpłatna.

Ogólne numery alarmowe 112 lub 997 — na które można dzwonić w sytuacjach zagrażających bezpieczeństwu utraty zdrowia lub życia.

 Niebieska Linia: tel. 800 120 002 to telefon dla ofiar, sprawców oraz świadków przemocy w rodzinie.

 

Oferta Pogotowia „Niebieska Linia

Infolinia 800 12 00 02 czynna całodobowo.
Za pośrednictwem infolinii można uzyskać wsparcie psychologiczne, informacje na temat przeciwdziałania przemocy w rodzinie, w tym o istniejących możliwościach prawno-proceduralnych oraz lokalnych placówkach pomocowych.

Telefoniczne dyżury prawników: 22 666 28 50 w poniedziałki i wtorki w godz. 17.00–21.00,  800 12 00 02  w środy w godz. 18.00 – 22.00
Prawnicy udzielają informacji na temat przepisów prawa i procedur związanych z przeciwdziałaniem przemocy w rodzinie.

Poradnia  e – mailowa pod adresem: niebieskalinia@niebieskalinia.info
Pomoc, jakiej udzielamy drogą mailową to: wsparcie dla osób doznających przemocy lub będących jej świadkami, udzielanie informacji o możliwościach terapii dla osób stosujących przemoc, psychologicznych mechanizmach i społecznych uwarunkowaniach zjawiska przemocy, prawach i możliwościach prawno-proceduralnych, a także o adresach instytucji pomagających w sytuacji przemocy w rodzinie.

Interwencje w sprawach przemocy w rodzinie, podejmowane także w stosunku do osób uprzednio skazanych za przestępstwo popełnione z użyciem przemocy lub groźby bezprawnej wobec członków rodziny, mających warunkowe zawieszenie wykonania kary pozbawienia wolności lub przebywających na warunkowym zwolnieniu i dopuszczających się przemocy wobec najbliższych (zgodnie z zapisami porozumienia o współpracy zawartego pomiędzy Dyrektorem Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Ministrem Sprawiedliwości i Komendantem Głównym Policji).
W ramach interwencji informacje uzyskane od osób kontaktujących się z Pogotowiem „Niebieska Linia” przekazujemy lokalnym służbom, a następnie monitorujemy podjęte przez nich działania i ich efekty.
Interwencja może być podjęta na prośbę osoby kontaktującej się z nami lub z inicjatywy konsultanta Pogotowia w sytuacjach bezpośredniego zagrożenia zdrowia i życia.

Oferta Pogotowia „Niebieska Linia”

Oferta dla osób zajmujących się zawodowo przeciwdziałaniem przemocy w rodzinie:

  • konsultacje telefoniczne pod numerem 22 250 63 12 w środy w godz.  10.00 – 13.00

  • konsultacje mailowe pod adresem koordynatorzy@niebieskalinia.info
    Tematem konsultacji mogą być sprawy związane z przeciwdziałaniem przemocy w rodzinie, np. niejasności związane z realizacją procedury „Niebieskie Karty”, zasadami funkcjonowania zespołów intedyscyplinarnych i grup roboczych, diagnozą zjawiska przemocy, konstruowaniem planu pomocy dla konkretnej rodziny i inne, budzące wątpliwości podczas wykonywania obowiązków służbowych.

  • bezpłatne seminaria szkoleniowe

 

Zegar

Kalendarz

Lista wydarzeń w miesiącu Maj 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny

Imieniny: